Strona główna



Aktualności



Historia






Statut



Zarząd



Członkowie






Projekty




Galeria



Kontakt








księga gości




Forum Młodych

Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat" realizuje projekt pt. "Krok", który skierowany jest do młodzieży z Gminy Gostycyn. Zadanie zostało dofinansowane przez Samorząd Województwa Kujawsko - Pomorskiego w kwocie 3500,00 zł. Głównym założeniem zadania było upowszechnianie idei wolontariatu na terenie naszej gminy, a następnie na terenie powiatu tucholskiego. Dzięki szkoleniom, młodzież z naszej gminy zdobyła wiedzę związaną ze służbą wolontarystyczną, poznała tajniki animacji zabaw z dziećmi i dowiedziała się, skąd i w jaki sposób należy pozyskiwać środki z zewnątrz na realizację swoich marzeń. Szkolenia odbywały się od marca do czerwca 2014 r. w Gok-u w Gostycynie. Ostatnim działaniem projektowym będzie zorganizowanie "Forum Młodych". Młodzież z terenu Gminy Gostycyn zaprasza do udziału w przedsięwzięciu młodych ludzi z regionu. "Forum Młodych" zaplanowane jest na 25 października 2014 r. Początek o godz. 14:00. Tego dnia młodzież zbierze się w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie po to, żeby zaprezentować dobre praktyki i swoje talenty. Forma prezentacji jest dowolna. Można wystąpić na scenie – zaśpiewać, zagrać, czy zatańczyć. Jeżeli ktoś ma inny talent - może przedstawić wszystkim prezentację multimedialną albo wystawić swoje prace na stoiskach. Zapisywać można się w biurze Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie lub telefonicznie 52 33 461 53. Pod tym nr tel. udzielamy też więcej informacji.


Dodała: Katarzyna Glazik


Poświęcenie figury św. Rozalii

Kult Św. Rozalii na stałe wpisany jest w historię Gostycyna. W 1866r. na terenie ówczesnego powiatu chojnickiego wybuchła epidemia cholery, która pochłonęła wiele ofiar. W naszej miejscowości zmarło około 130 osób. Chcąc wspomóc przerażonych parafian, ksiądz Paweł Józef Behrendt razem ze swoim pomocnikiem rozpoczął modlitwy błagalne do Św. Rozalii z prośbą o pomoc. W trakcie pierwszej procesji błagalnej uczyniono ślub, że jeżeli epidemia ustanie, to parafianie, co roku, właśnie 4 września będą czcić Św. Rozalię. Wkrótce epidemia ustała...
Tak, więc 4 września 2014r. mieszkańcy parafii Gostycyn przeszli w uroczystej procesji do figury Św. Rozalii. Tegoroczna procesja była wyjątkowa. W zeszłym roku członkowie Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego "Burchat" zainicjowali zbiórkę publiczną w celu zebrania funduszy na odnowienie figury, która przez okres 66 lat uległa dużej degradacji, narażona na długotrwałe działania czynników atmosferycznych. I tak wspólnymi siłami udało się odnowić figurę, postument oraz najbliższe otoczenie na tyle skutecznie, aby mogło przetrwać kolejne dziesięciolecia. Nowa figura została poświęcona przez księdza Damiana Plackowskiego z Bysławka. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, którzy zechcieli wesprzeć ideę renowacji figury św. Rozalii. Cieszymy się, że spotkaliśmy się ze zrozumieniem, akceptacją oraz wsparciem z Państwa strony.
Szczegółowe informacje na temat zbiórki publicznej i wydatków na renowację figury stowarzyszenie przedstawi w terminie późniejszym.


Dodała: Katarzyna Glazik


Kurs komputerowy dla Seniorów



Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat" zaprasza Seniorów 60+ na zajęcia komputerowe, które prowadzone będą w ramach projektu "Boom Matuzalem III" dofinansowanego przez Samorząd Województwa Kujawsko - Pomorskiego. Kurs rozpocznie się w II połowie września br. i trwać będzie do grudnia br. Prowadzony będzie w 4 miejscach na terenie Gminy Gostycyn, w każdym miejscu raz w tygodniu po 2 godz.: - w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie - zapisy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gostycynie lub pod nr tel. 52 33 462 51 do 11 września br., - w Świetlicy Wiejskiej w Kamienicy – zapisy w świetlicy do 11 września br., - w Świetlicy Wiejskiej w Pruszczu – zapisy w świetlicy do 11 września br., - w Świetlicy Wiejskiej w Wielkiej Kloni – zapisy w świetlicy do 11 września br. Więcej informacji uzyskać można pod nr tel. 52 33 461 53.


Dodała: Katarzyna Glazik


Dożynki Gminne 2014 za nami

Za nami wielkie święto rolników czyli Gminne Dożynki, urządzane po zakończeniu najważniejszych prac polowych. Tegoroczne Święto Plonów miało miejsce w sobotę, 30 sierpnia na boisku przy Hali Rehabilitacyjno - Sportowej w Gostycynie. Dożynki rozpoczęły się tradycyjnie, od Mszy Świętej o godz. 14:00 w Kościele Parafialnym pw. Św. Marcina w Gostycynie. Po mszy uformowano korowód, który pod przewodnictwem Orkiestry Dętej z Bysławia przemaszerował na Plac Dożynkowy. W tym roku gospodarzem Dożynek były sołectwa: Gostycyn, Przyrowa i Kamienica. Sołtyski tych wiosek: Pani Janina Górecka, Pani Krystyna Górna i Pani Magdalena Napiontek wspólnie przywitały przybyłych gości, delegacje, sponsorów i mieszkańców, a Starościna ze Starostą - Pani Barbara Nitka i Pan Jan Piasek przekazali na ręce Wójta Gmina Gostycyn Pana Jacka Czerwińskiego bochen chleba dożynkowego. Wójt podziękował rolnikom za ich trud codzienności, a następnie wszystkim gościom i organizatorom za tak wspaniałe przedsięwzięcie. Nie zabrakło również ciepłych słów i podziękowań od Dyrektora Agencji Rynku Rolnego w Bydgoszczy, prezesa Zarządu Powiatowego PSL Pana Tadeusza Zaborowskiego. Po części oficjalnej Orkiestra Dęta swoim występem na dobre rozpoczęła Gminne Dożynki. Tegorocznych atrakcji było mnóstwo. Na straganach królowały przepyszne swojskie specjały, ciasta oraz smakowitości z grilla. Stoiska przyciągnęły rzesze mieszkańców gminy spragnionych domowych potraw i ekologicznych wyrobów. Panie z KGW Gminy Gostycyn zadbały o to, aby nikt z gości nie wyszedł głodny. Podziwiać można było wyroby filcownika i wikliniarskie oraz Wioski Górniczej z Piły i Miodowej z Wielkiego Mędromierza. Odbyła się też degustacja serów dzięki Zakładowi Mleczarskiemu z Zalesia. Zaprezentowało się również Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie z Tucholi. Rozstrzygnięto konkurs na Wieniec Dożynkowy - w tym roku wieńce zgłosiły tylko 3 sołectwa: Łyskowo, Gostycyn i Kamienica. Jury zadecydowało, że wszystkie zasłużyły na równe nagrody. Dla chętnych, w Astrobazie przygotowano obserwacje słońca. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach festynu: przeprowadzono dla nich konkursy z nagrodami oraz animacje z bańkami mydlanymi, malowano twarze, zabawiano w Kąciku Malucha i na placu zabaw. Na scenie wystąpiły solistki ze Studia Piosenki i zespoły taneczne z Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie. Gości zabawiał również Kabaret Miodzio z Wielkiego Mędromierza. Impreza zakończona została Zabawą Dożynkową z Andrzejem Smeją z Jeżewa, bo to przecież najbardziej rozśpiewana i najbarwniejsza uroczystość w roku. Zabawa była przednia. Organizatorzy: Sołtys wsi Gostycyn, Kamienica i Przyrowa, Rady Sołeckie Gostycyn, Kamienica i Przyrowa, Urząd Gminy Gostycyn, Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie, Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat", Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie, Zespół Szkół w Gostycynie, Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Gostycyn, Ochotnicza Straż Pożarna w Gostycynie.


Dodała: Katarzyna Glazik


Angielski dla seniora młodego duchem



Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat" zaprasza wszystkie osoby starsze wiekiem, ale młode duchem na zajęcia języka angielskiego dla seniorów, prowadzone na poziomie podstawowym. Zajęcia te organizowane są w ramach projektu "Boom Matuzalem III" skierowanego do osób powyżej 60. roku życia mieszkających na terenie Gminy Gostycyn. Kurs rozpocznie się w II połowie września i trwać będzie do I połowy grudnia (łącznie 10 spotkań). Zajęcia odbywać się będą w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie, 1 raz w tygodniu, po 2 godz. lekcyjne. Osoby zainteresowane prosimy o zapisywanie się w biurze GOK lub pod nr tel. 52 33 461 53. Ilość miejsc jest ograniczona!


Dodała: Katarzyna Glazik


Zapraszamy seniorów na spotkanie z rzecznikiem



Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat" zaprasza seniorów mieszkających na trenie Gminy Gostycyn na spotkanie z rzecznikiem, które odbędzie się 3 września 2014 r. o godz. 14:30 w Świetlicy Wiejskiej w Pruszczu. Prowadzić je będzie Powiatowy Rzecznik Konsumentów - Pan Marek Wolski. Zadanie "Boom Matuzalem III" jest kontynuacją projektów "Boom Matuzalem" oraz "Boom Matuzalem II", które realizowaliśmy w poprzednich latach. Projekt polega na zorganizowaniu wolnego czasu 40 Seniorom powyżej 60 roku życia mieszkających na terenie Gminy Gostycyn. Jego głównym celem jest wprowadzenie innowacyjnych form spędzania wolnego czasu, kontynuacja zajęć dotychczas wprowadzonych oraz ożywienie działalności tej grupy wiekowej i poprawienie kondycji fizycznej osób starszych poprzez aktywny udział w zajęciach sportowych. Dzięki włączeniu się w działania, starsi mieszkańcy gminy Gostycyn przekonają się że starość może być piękna i ciekawa. W tej edycji wybraliśmy działania które cieszyły się największym powodzeniem. Projekt przebiega w II blokach tematycznych: Kolaż Nestora i "Zdrowo i wesoło". Kolejnym działaniem projektowym będzie Piknik dla Seniorów, który odbędzie się 24 września 2014 r. o godz. 14:30 w Nadleśnictwie Pieńkowo. W programie znajdzie się przejście z kijkami nordic walking, ognisko, słodki poczęstunek i wspólne śpiewanie przy akompaniamencie muzyka. We wrześniu rozpoczną się zajęcia komputerowe i kurs języka angielskiego, a w październiku pojedziemy do Opery Nova w Bydgoszczy. Zadanie "Boom Matuzalem III" dofinansowane jest przez Samorząd Województwa Kujawsko - Pomorskiego.
Projekt "Podbijamy Kosmos" dofinansowany jest przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kwocie 4660,00 zł.


Dodała: Katarzyna Glazik


Podbijamy razem kosmos



Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne "Burchat" zaprasza dzieci w wieku 6-15 lat na "Wakacyjny Dzieciniec", podczas którego realizować będziemy projekt pt. "Podbijamy Kosmos". Zajęcia odbywać się będą od 4 do 14 sierpnia 2014 r. w godz. od 10:00 do 14:00 w budynku Zespołu Szkół w Gostycynie. Każdego dnia wraz z uczestnikami dziecińca wyruszymy na podbój Kosmosu. Podczas zajęć dzieci i młodzież m.in. poznają najpopularniejsze gwiazdozbiory, czy sylwetki polskich astronomów, stworzą własną planetę, poznają Układ Słoneczny, zmierzą się podczas Kosmicznego Turnieju, zaprojektują kosmiczne gry planszowe, upieką kosmiczne ciasteczka, pojadą na wycieczkę do Planetarium w Toruniu, obejrzą film w stworzonym przez nas kinie i na zakończenie wezmą udział w "nocce pod gwiazdami", na którą składać będzie się Bal Kosmiczny i odwiedzenie Astro bazy w Gostycynie. Codziennie uczestnicy otrzymają poczęstunek i napoje.
Projekt "Podbijamy Kosmos" dofinansowany jest przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kwocie 4660,00 zł.


Dodała: Katarzyna Glazik


Lato w teatrze

W Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie od 10 lipca br. trwa projekt pt. "Lokomotywa" z programu "Lato w teatrze" ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
"Lato w teatrze" jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i od sześciu lat jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Teatralne półkolonie i warsztaty odbywają się między 28 czerwca a 31 sierpnia
2014 roku w trzydziestu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskie j, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze, domu kultury bądź przestrzeni miejskiej. Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni. W ramach projektu odbywają się warsztaty w 4 grupach: aktorskiej, muzycznej, scenograficzno - fotograficznej i dziennikarsko - promocyjnej. Uczestnikami warsztatów są dzieci i młodzież w wieku gimnazjalnym i ponad gimnazjalnym z Gminy Gostycyn (10 - 20 lat).
Warsztaty potrwają do 24 lipca 2014 r., Natomiast 25 i 26 lipca br. o godz. 21:30 na stacji kolejowej Pruszcz - Bagienica odbędzie się spektakl pt. "Lokomotywa". Poza tym 26 lipca br. podczas Festynu Kolejarskiego o godz. 17:00 zaprezentujemy również wystawę fotograficzną z całego projektu.



Dodała: Katarzyna Glazik


VI Dni Gminy za nami

W dniach 27 - 28 czerwca 2014 r. po raz VI świętowaliśmy Dni Gminy Gostycyn. Przygotowanych zostało mnóstwo atrakcji - wszystko po to, aby każdy znalazł coś dla siebie.
W piątek impreza upłynęła pod hasłem "Czym chata bogata" - mieszkańcy naszej gminy, organizacje i stowarzyszenia prezentowali to, co mają najlepsze:
- Koła Gospodyń Wiejskich z Pruszcza, Przyrowy, Małej Kloni, Wielkiego Mędromierza i Kamienicy przygotowały degustację produktów lokalnych,
- Wioska Miodowa Wielki Mędromierz, Wioska Kolejarska Pruszcz i Wioska Górnicza Piła zaprezentowały swoje wyroby, a ponadto gościnnie przyjechała do nas Wioska Kwiatowa z Żalna,
- Gminna Biblioteka Publiczna z Gostycyna wystawiła się wraz ze stosikiem promocyjnym Gminy Gostycyn,
- Policja, Ochotnicza Straż Pożarna i Straż Gminna przygotowały pokazy.
Zaprezentowało się również Borowiackie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowego z Tucholi i Pan Zygmunt Gajewski z wypożyczalnią rowerów i gokartów oraz Pani Joanna Szablewska ze stylizacją paznokci.
Nie zapomnieliśmy też o naszych najmłodszych mieszkańcach - dla nich też przygotowano wiele atrakcji: konkursy z nagrodami, stoisko z malowaniem twarzy i klubem malucha, bańki mydlane, chodzące maskotki rozdające cukierki i szczudlarza z balonami. Przeprowadzony został turniej piłki nożnej sołectw Gminy Gostycyn o puchar Wójta Gminy Gostycyn w kategorii szkoły podstawowe i konkurs strzelniczy. Na scenie swoje umiejętności artystyczne zaprezentowali soliści ze studia piosenki z GOK Gostycyn. Klub Seniora „Wrzos” z Gostycyna wykonał Covery Abby. Wystąpił też Kabaret Miodzio z Wielkiego Mędromierza i Zespół Rockowy Gravel Garden. Wieczorem, zespół Trzy Gitary zagrał Covery Czerwonych Gitar. Tego dnia miała wystąpić gwiazda wieczoru – Krystyna Giżowska, ale niestety z przyczyn losowych nie dojechała do nas i jej występ przeniesiono na następny dzień. Po zmroku obejrzeć można było gwiazdy w Astrobazie i pokaz sztucznych ogni. W sobotę odbyła się "Palinocka". Tego dnia boisko przy Hali Sportowo - Rehabilitacyjnej zamieniło się w miejsce z epoki średniowiecznej. Stoiska świętojańskie przyozdobione zostały kwiatami i ziołami zebranymi z okolicznych pól i lasów, a osoby prowadzące i obsługujące imprezę przebrane były w regionalne stroje borowiackie, stroje świętojańskie, stroje postaci takich jak: elfy, wróżki, czarownice, demony, wiły, czy topielice. Obejrzeć i spróbować można było własnych sił na stoisku z wiciem wianków i przędzeniem wełny oraz w kramie zielarskim, czy. Odbyły się pokazy florystyczne, dzięki którym przybyli goście mieli możliwość zapoznania się z tradycyjnymi i bardziej nowoczesnymi tendencjami układania kwiatów. Można było posmakować starodawnego, zapomnianego regionalnego jadła przy stoisku pod nazwą jadło świętojańskie przygotowanego przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gostycynie i kuchów z lubczykiem przygotowanych przez DSH Fenix z Gostycyna. Na licznie przybywających mieszkańców Powiatu Tucholskiego oraz turystów czekały stoiska warsztatowe: filcownika, powroźnika, wikliniarskie z nauką wyplatania koszy z wikliny naturalnej i kolorowej, garncarskie z możliwością własnoręcznego ulepienia na kole ceramiki użytkowej, papieru czerpanego przy użyciu tradycyjnej drewnianej prasy śrubowej, drewnianej beczki i starej lakownicy - każdy uczestnik mógł sam wyczerpać kartkę papieru. Goście podziwiać mogli regionalne wyroby twórców ludowych podczas Targów Świętojańskich. Magicznym miejscem była Komnata Świętojańska, w której znalazły się wróżby spełniające się podczas niezwykłej Nocy Świętojańskiej i niosące ukojenie na przyszłość, talizmany i amulety, miotły oraz kwiaty paproci, mikstury tajemne - napoje o magicznym pochodzeniu, zioła zebrane z okolicznych pól i lasów oraz wystawa pt. "Historia Świętojanek" przedstawiająca pierwsze próby kultywowania tej tradycji w naszej gminie. Zaprezentowaliśmy również dawną Polską Wieś, a w niej wiele sprzętów wyposażenia gospodarstwa chłopskiego. Pokaz miał charakter interaktywny, uczestnicy mogli próbować swoich sił np. w ubijaniu masła w kierzance czy mieleniu maki w drewnianym młynie żarnowy. Odbył się pokaz palenia kawy zbożowej w specjalnym garnku wykutym przez kowala oraz pokaz parowania kartofli i parada zabytkowych pojazdów. Tego dnia zaprezentowała się Wioska Tematyczna - Chlebowa Jania Góra, która przygotowała pokaz wyrabiania ciasta oraz pieczenia podpłomyków, natomiast Wioska Miodowa Wielki Mędromierz przygotowała pokaz wyrabiania świec z wosku pszczelego. Atrakcje te przeplatane były konkursami dla dzieci i młodzieży m.in. na najpiękniejszy wianek świętojański. Przeprowadzony został turniej piłki nożnej sołectw Gminy Gostycyn o puchar Wójta Gminy Gostycyn w kategorii open. Uczestnicy mogli obejrzeć występy grup artystycznych z GOK-u, grupy rycerskiej, występ grupy ogniowej, występ zespołu tańca dawnego z możliwością nauki i zabawami plebejskimi oraz Obrzęd Świętojański - spektakl w wykonaniu teatru "Cztery Żywioły" z Chojnic. Na zakończenie odbyła się Biesiada Świętojańska - duchowa strawa dla uczestników. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Dni Gminy Gostycyn: instytucjom, organizacjom, sponsorom i stowarzyszeniom.
"Palinocka" sfinansowana jest z : Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie



Dodała: Katarzyna Glazik


Palinocka 2014

Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat" w Gostycynie zaprasza na imprezę kulturalną pn. "PALINOCKA", która odbędzie się 28 czerwca 2014 r. przy Hali Sportowo - Rehabilitacyjnej w Gostycynie.

Każdy naród słowiański, który pragnie rozwijać własne życie powinien w swoim piśmiennictwie, sztuce, zabawach i rozrywkach przypominać, odtwarzać i bazować na obrazach swoich obyczajów, stosować dawne tradycje do współczesności. Takim pięknym i starym zwyczajem jest "Palinocka", którą organizujemy od ponad 25 lat. Jej tradycje wiążą się z prastarym, przedchrześcijańskim obrzędem kultowym, zachowanym jeszcze do niedawna na ziemiach polskich w postaci tradycyjnego święta ludowego. Nasi przodkowie, uparcie przywiązani do tego święta wierząc w jego magiczne właściwości zapewniające dobre plony i zdrowie uczestnikom, starali się je chrystianizować, łącząc je z najdłuższym dniem w roku - Dniem Świętego Jana Chrzciciela.

Pierwsze próby kultywowania tej tradycji w naszej gminie miały miejsce w 1931 roku. Impreza kulturalna Palinocka jest jedyna w swoim rodzaju. Licznie przybywający mieszkańcy powiatu oraz turyści z kraju i z za granicy mają okazję przenieść się w dawne czasy, gdyż dbamy o niesamowity klimat tego dnia, przeobrażając zwykłe boisko po części w krainę elfów, czarownic, topielic i po części w starą osadę wiejską.

Początek Palinocki przewidziany jest na godz. 16:00. W programie:

- turniej piłki nożnej sołectw Gminy Gostycyn o puchar Wójta Gminy Gostycyn kategoria open
- wicie wianków, kram zielarski, pokazy florystyczne
- stoiska: z przędzami wełny, wikliniarskie, garncarskie, czerpania papieru, powroźnika, polska wieś, filcownika,
- jadło świętojańskie, kuchy z lubczykiem
- stoisko pieczenia podpłomyków - wioska chlebowa z Janiej Góry
- stoisko wyrabiania świec - Wioska Miodowa z W. Mędromierza
- komnata świętojańska - mikstury tajemne, wróżby, pamiątki, historia świętojanek, malowanie twarzy
- pokaz parowania kartofli
- parada zabytkowych pojazdów
- turniej "malucha" - kategoria do III klasy szkoły podstawowej
- targi świętojańskie - prezentacja twórców
- konkursy dla dzieci, dorosłych oraz na najpiękniejszy wianek świętojański
- występ grup artystycznych z GOK Gostycyn
- występ zespołu tańca dawnego z Chojnic,
- występ Grupy Rycerskiej z Bydgoszczy,
- ok. godz. 22:00 Obrzęd Świętojański, Występ Teatru Trzy Żywioły z Chojnic w spektaklu "Sobótka"
- Grupa Ogniowa CARNIVAL Z ŁODZI
- Biesiada Świętojańska z zespołem BONUS
Poza tym: wesołe miasteczko, gastronomia na miejscu

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007 - 2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Opracowało Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat" w Gostycynie Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi




















Dodała: Katarzyna Glazik


VI Dni Gminy Gostycyn

VI Dni Gminy Gostycyn odbędą się w dniach 27 - 28 czerwca 2014 r. na boisku przy Hali Sportowo-Rehabilitacyjnej w Gostycynie.

27 czerwca (piątek) w godz. od 16:00 do 23:00 Urząd Gminy wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gostycynie zapraszają na imprezę pod hasłem: "Czym chata bogata". W programie:
- turniej piłki nożnej sołectw Gminy Gostycyn o puchar Wójta Gminy Gostycyn - kategoria szkoły podstawowe początek godz. 15:30
- zawody spławikowe o Puchar Mistrza Koła nad jeziorem Średniak dla członków Koła PZW nr 84 Gostycyn
- konkurs strzelniczy początek godz. 16:00
- prezentacja GBP Gostycyn - klub malucha, publikacje, kartki wraz ze stoiskiem promocyjnym Gminy Gostycyn
- degustacje produktów lokalnych KGW Gminy Gostycyn
- stoiska wiosek tematycznych: miodowa, górnicza, kolejarska, gościnnie grzybowa, kwiatowa
- pokazy Policji, Straży Gminnej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostycynie
- zabawa z bańkami mydlanymi
- stoisko z malowaniem twarzy
- stoisko promocyjne Borowiackiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Tucholi
- chodzące maskotki, szczudlarz z balonami dla dzieci
- wypożyczalnia rowerów i gokartów
- 16:00-16:30 - występ solistów ze studia piosenki z GOK Gostycyn
- 16:30-16:45 - COVERY ABBA w wykonaniu Klubu Seniora Wrzos z Gostycyna
- 17:00-17:30 - KABARET MIODZIO Z WIELKIEGO MĘDROMIERZA
- 18:00-18:30 - ZESPÓŁ ROCKOWY GRAVEL GARDEN
- 19:00-20:30 - COVERY CZERWONYCH GITAR w wykonaniu zespołu TRZY GITARY
- 21:00-22:00 - GWIAZDA WIECZORU - KRYSTYNA GIŻOWSKA
ok.22:00 - POKAZ SZTUCZNYCH OGNI
- 22:00-23:00 obserwacje gwiazd w Astrobazie
Poza tym: WESOŁE MIASTECZKO I GASRONOMIA NA MIEJSCU

28 czerwca w godz. od 16:00 do 1:00 Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat" zaprasza na imprezę kulturalną pn. PALINOCKA. W programie:
- turniej piłki nożnej sołectw Gminy Gostycyn o puchar Wójta Gminy Gostycyn kategoria open
- wicie wianków, kram zielarski, pokazy florystyczne
- stoiska: z przędzami wełny, wikliniarskie, garncarskie, czerpania papieru, powroźnika, polska wieś, filcownika,
- jadło świętojańskie, kuchy z lubczykiem
- stoisko pieczenia podpłomyków - wioska chlebowa z Janiej Góry
- stoisko wyrabiania świec - Wioska Miodowa z W. Mędromierza
- komnata świętojańska - mikstury tajemne, wróżby, pamiątki, historia świętojanek, malowanie twarzy
- pokaz parowania kartofli
- parada zabytkowych pojazdów
- turniej "malucha" - kategoria do III klasy szkoły podstawowej
- targi świętojańskie - prezentacja twórców
- konkursy dla dzieci, dorosłych oraz na najpiękniejszy wianek świętojański
- występ grup artystycznych z GOK Gostycyn
- występ zespołu tańca dawnego z Chojnic,
- występ Grupy Rycerskiej z Bydgoszczy,
- ok. godz. 22:00 Obrzęd Świętojański, Występ Teatru Trzy Żywioły z Chojnic w spektaklu "Sobótka"
- Grupa Ogniowa CARNIVAL Z ŁODZI
- Biesiada Świętojańska z zespołem BONUS
Poza tym: wesołe miasteczko, gastronomia na miejscu

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007 - 2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Opracowało Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat" w Gostycynie Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Dodała: Katarzyna Glazik


Animacja zabaw z dziećmi - szkolenie



Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat" informuje, że 20 czerwca br. w godz. od 13:00 do 18:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie odbędzie się ostatnie bezpłatne szkolenie w ramach projektu "KROK", skierowane do młodzieży z Gminy Gostycyn. Tym razem tematem przewodnim szkolenia będzie animacja zabaw z dziećmi. Przypominamy, że projekt trwa od marca 2014 roku. Do tej pory odbyły się dwa szkolenia: podczas pierwszego młodzież dowiedziała się więcej na temat wolontariatu, na drugim natomiast uczestnicy uczyli się tworzyć projekty. Kolejnym działaniem będzie przeprowadzenie spotkań z dziećmi i młodzieżą z ościennych wsi podczas wakacyjnych dziecińców (lipiec - sierpień 2014r.). Naszym celem jest dotarcie do użytkowników miejscowych świetlic, gdzie młodzież podzieli się zdobytą wiedzą z rówieśnikami oraz poprowadzi zabawy się dla dzieci. Na zakończenie projektu, w październiku zorganizowanie zostanie Forum Młodych. Polegać ono będzie na prezentacji młodzieżowych dobrych praktyk w różny sposób, poprzez występ artystyczny, prezentację multimedialna czy też wystawę. Forma będzie dowolna. Do udziału zaproszeni zostaną przedstawiciele stowarzyszeń pracujących na rzecz rozwoju i wyrównywania szans dla dzieci i młodzieży. Przygotowane zostaną również punkty konsultacyjne. Więcej informacji uzyskać można pod nr tel. 52 33 461 53 lub 513 141 122. Zadanie zostało dofinansowane przez Samorząd Województwa Kujawsko - Pomorskiego w kwocie 3500zł.


Dodała: Katarzyna Glazik


Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego



7 czerwca 2014r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie odbyło się Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego - jedyna impreza w naszym regionie podczas której zespoły działające na wsi mają szansę na zaprezentowanie swojego dorobku, a osoby oglądające mogą zapoznać się z dawnymi tradycjami ludowymi, które w dzisiejszych czasach są już "zapomniane". Realizacja spotkania miała na celu m.in. inspirowanie amatorskich zespołów teatralnych i innych grup aktywności społecznej działających w środowisku wiejskim do zachowania i korzystania z dorobku rodzimej kultury ludowej. Przegląd rozpoczął się o godz. 12:00 barwnym korowodem, w którym uczestniczyli przybyli goście, artyści, muzycy, śpiewacy i mieszkańcy Gminy Gostycyn. Po przybyciu do Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie, Dyrektor GOK-u, pani Barbara Piasecka wraz z Zastępcą Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bydgoszczy, panią Ewą Krupa, wszystkich uczestników, mieszkańców i gości przywitały chlebem i solą, po czym nastąpiło uroczyste otwarcie spotkania, podczas którego Dyrektor GOK wręczyła podziękowania artystom I Pleneru Rzeźbiarskiego pn."Żaga". Wystąpiła też Pani Silvana Oczkowska - radna sejmiku Województwa Kujawsko - Pomorskiego. Dalej imprezę poprowadziła Pani Agnieszka Hoffmann. Prezentacjom konkursowym towarzyszyły występy Kapeli "Frantówki" z Bysławia”. W przerwach można było skosztować regionalnych potraw - „"Stół Borowiacki" przygotowały Panie z KGW Gostycyn, a na skwerku przed GOK-iem prezentowali się lokalny twórcy - Pani Marzena Przytarska, Pani Ludmiła Zaremba, Państwo Genowefa i Józef Bonk, Pani Krystyna Derda, Wioska Miodowa i Górnicza. Przez cały czas trwał wernisaż prac artystów I Pleneru Rzeźbiarskiego pn. "Żaga".

W tym roku w przeglądzie wzięło udział 7 grup:
1. Teatr Obrzędu Ludowego "Zaboracy", "Gdzie jest Balbina" z Brus, reż. Danuta Miszczyk
2. Zespół Folklorystyczny "Śmiłowionki" ze Śmiłowic, "Oczepiny na Kujawach" reż. Danuta Kaczmarek i Julia Skowrońska
3. Folklorystyczny Zespół Obrzędowy "Lubominianki" z Boniewa, "Jak to dawno wesoło było" reż. Marianna Dzięgielewska
4. Zespół "Świeckie Gzuby" ze Świecia , "U nas na Kociewiu", reż. Małgorzata Połomska
5. Zespół Pieśni i Tańca "Swojacy", "Chrzciny" z Baruchowa, reż. Kamila Gontarek
6. Zespół Ludowy "Radojewiczanie" z Radojewic, "Z czego się na wsi śmieją", reż. Ewa Kowalczyk
7. Zespół "Witkowiacy" z Witkowa "Ocalić od zapomnienia - przebierańcy" reż. Danuta Sałasinska

Jury w składzie:
1. Maria Pająkowska - Kensik - przewodnicząca
2. Elżbieta Kornaszewska - członek
3 . Hanna Łopatyńska - członek
Po obejrzeniu wszystkich przedstawień postanowiło przyznać:
I MIEJSCE - Zespół Folklorystyczny "Śmiłowiónki" ze Śmiłowic
II MIEJSCE I NAGRODĘ PIENIĘŻNĄ - Zespół Pieśni i Tańca "Swojacy" z Baruchowa
III MIEJSCE I NAGRODĘ PIENIĘŻNĄ - Teatr Obrzędu Ludowego "Zaboracy" z Brus
NAGRODĘ SPECJALNĄ za wierne przedstawienie obrzędu weselnego - Zespół Folklorystyczny "Śmiłowiónki" ze Śmiłowic

oraz 10 indywidualnych nagród rzeczowych:

1. Danuta Sałasińska ("Witkowiacy") - za reżyserię
2. Danuta Kaczmarek ("Śmiłowiónki") - za przyśpiewki
3. Julia Skowrońska ("Śmiłowiónki") - za choreografię
4. Marianna Dzięgielewska ("Lubominianki") - za reżyserię
5. Kamila Gontarek ("Swojacy") - za reżyserię
6. Tomasz Kałużny ("Swojacy") - za scenariusz
7. Ewa Kowalczyk ("Radojewiczanie") - za reżyserię
8. Danuta Miszczyk ("Zaboracy") - za reżyserię
9. Irena Peplińska ("Zaboracy") - nagroda aktorska
10. Adrian Kafarski ("Swojacy") - nagroda aktorska

Powyższe nagrody sfinansowane zostały w ramach Pomocy Technicznej PROW 2007 - 2013, ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, budżetu Województwa Kujawsko - Pomorskiego w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

Dodatkowo, Wojewoda Kujawsko - Pomorski i Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki w Bydgoszczy ufundowali 11 nagród rzeczowych:
1. Anna Winnicka ("Sowjacy") - nagroda aktorska
2. Jadwiga Maciejewska ("Swojacy") - nagroda aktorska
3. Maria Błaszczyk ("Śmiłowiónki") - nagroda aktorska
4. Jan Celmer ("Śmiłowiónki") - nagroda aktorska
5. Marianna Dzięgielewska ("Lubominianki") - nagroda aktorska
6. Adrian Rudnik ("Zaboracy") - nagroda aktorska
7. Patryk Rudnik ("Zaboracy") - nagroda aktorska
8. Dominika Kowalewska ("Lubominianki") - nagroda aktorska
9. Halina Wiśniewska ("Lubominianki") - nagroda aktorska
10. Kacper Kotras ("Świeckie Gzuby") - nagroda aktorska
11. Małgorzata Połomska - za popularyzację gwary kociewskiej
Nagrodzone zespoły i osoby otrzymały również pamiątkowe DYPLOMY. Zdobywcy I, II i III miejsca będą reprezentować nasze województwo w Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Kaczorach koło Piły.

Organizatorem Wojewódzkiego Spotkania Teatrów Obrzędu Ludowego był: Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie, Partnerem natomiast: Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki w Bydgoszczy. Impreza dofinansowana została w ramach Pomocy Technicznej PROW 2007 - 2013, ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, budżetu Województwa Kujawsko - Pomorskiego w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie


Dodała: Katarzyna Glazik


Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego



Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki w Bydgoszczy serdecznie zapraszają na Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego, które odbędzie się 7 czerwca 2014r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie w godz. od 12:00 do 17:30. Realizacja spotkania ma na celu m.in. inspirowanie amatorskich zespołów teatralnych i innych grup aktywności społecznej działających w środowisku wiejskim do zachowania i korzystania z dorobku rodzimej kultury ludowej. W dzisiejszych czasach, które przepełnione są nowoczesnymi technologiami, brak nam czasu dosłownie na wszystko. Bombardowani jesteśmy ogromem wiadomości o świecie współczesnym, zapominając przy tym o historii regionu, a opowieści antenatów puszczamy "mimo uszu". W niepamięć odchodzą: sztuka haftowania, tradycje, zwyczaje, a regionalne przyśpiewki, powiedzonka i legendy powtarzane są przez nielicznych - ostatnich. Zachęcamy, więc wszystkich - dzieci, młodzież i dorosłych do obejrzenia spektakli podczas Wojewódzkiego Spotkania Teatrów Obrzędu Ludowego. Będzie to wspaniała okazja nie tylko do "odświeżenia" pamięci i przypomnienia sobie znanych tradycji i zwyczajów, ale również do poznania nowych.
W programie:
12.00 przemarsz Korowodu przez wieś
12.30 powrót Korowodu do Gminnego Ośrodka Kultury - uroczyste powitanie chlebem i solą
12.30 - 16.00 PREZENTACJE KONKURSOWE (sala widowiskowa GOK)
1. Teatr Obrzędu Ludowego "Zaboracy" z Brus - "Gdzie jest Balbina" reż. Danuta Miszczyk
2. Zespół Folklorystyczny "Śmiłowionki" ze Śmiłowic "Oczepiny na Kujawach" reż. Danuta Kaczmarek i Julia Skowrońska
3. Folklorystyczny Zespół Obrzędowy "Lubominianki" z Boniewa "Jak to dawno wesoło było" reż. Marianna Dzięgielewska
4. Zespół "Świeckie Gzuby" ze Świecia - "U nas na Kociewiu" reż. Małgorzata Połomska
5. Zespół Pieśni i Tańca "Swojacy" z Baruchowa - "Chrzciny" reż. Kamila Gontarek
6. Zespół Ludowy "Radojewiczanie" z Radojewic - "Z czego się na wsi śmieją" reż. Ewa Kowalczyk
7. Zespół "Witkowiacy" z Witkowa - "Ocalić od zapomnienia - przebierańcy" reż. Danuta Sałasinska
12.30 - 17.00 Prezentacje dorobku twórczego artystów I Pleneru Rzeźbiarskiego "Żaga"
16.00 Zajęcia panelowe dla instruktorów - warsztaty
17.00 ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie nagród
17.30 zakończenie spotkania i wyjazd zespołów
W godz.12.00 - 17.30 - prezentacja stoisk z regionalną żywnością i wystawa prac twórców ludowych oraz występy kapeli "FRANTÓWKI" z Bysławia (tereny zielone).
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007 - 2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Opracował Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Dodała: Katarzyna Glazik


Spotkanie z rzecznikiem



Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat" zaprasza seniorów mieszkających na trenie Gminy Gostycyn na spotkanie z rzecznikiem, które odbędzie się 3 czerwca 2014r. o godz. 17:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie. Prowadzić je będzie Powiatowy Rzecznik Konsumentów - Pan Marek Wolski. Zadanie "Boom Matuzalem III" dofinansowane jest przez Samorząd Województwa Kujawsko - Pomorskiego.


Dodała: Katarzyna Glazik


Plener rzeźbiarski



Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat" działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie informuje, że otrzymało dofinansowanie w kwocie 3000zł z Samorządu Województwa Kujawsko - Pomorskiego na realizację zadania pt. "Żaga - I Plener Rzeźbiarski". Zadanie polega na zorganizowaniu pierwszego w Gminie Gostycyn pleneru rzeźbiarskiego o zasięgu ogólnopolskim. Głównym tematem pleneru jest wykonanie rzeźb postaci związanych z "Krainą nad Trzema Rzekami" (Gminą Gostycyn), które po zakończeniu projektu zostaną w naszej miejscowości. Powstaną takie postacie, jak: Dziewczyna w wianku świętojańskim, Rybak-strażnik Gostycyna i Św. Marcin. Plener rozpocznie się w dniach 26 maja i potrwa do 7 czerwca 2014r. na skwerku przy GOK-u. Wezmą w nim udział artyści z całej Polski. Poza tym przeprowadzone zostaną warsztaty dla młodzieży z miejscowej szkoły i okolic. Całość zakończy się wernisażem 7 czerwca 2014r. podczas Wojewódzkiego Spotkania Teatrów Obrzędu Ludowego. Zadanie wspierają: Powiat Tucholski, Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie i Zespół Szkół w Gostycynie.


Dodała: Katarzyna Glazik


Wojewózkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego



Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bydgoszczy serdecznie zapraszają na Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego, które odbędzie się 7 czerwca 2014r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie w godz. od 12:00 do 17:30. Realizacja spotkania ma na celu m.in. inspirowanie amatorskich zespołów teatralnych i innych grup aktywności społecznej działających w środowisku wiejskim do zachowania i korzystania z dorobku rodzimej kultury ludowej. W dzisiejszych czasach, które przepełnione są nowoczesnymi technologiami, brak nam czasu dosłownie na wszystko. Bombardowani jesteśmy ogromem wiadomości o świecie współczesnym, zapominając przy tym o historii regionu, a opowieści antenatów puszczamy "mimo uszu". W niepamięć odchodzą: sztuka haftowania, tradycje, zwyczaje, a regionalne przyśpiewki, powiedzonka i legendy powtarzane są przez nielicznych - ostatnich. Zachęcamy, więc wszystkich - dzieci, młodzież i dorosłych do obejrzenia spektakli podczas Wojewódzkiego Spotkania Teatrów Obrzędu Ludowego. Będzie to wspaniała okazja nie tylko do "odświeżenia" pamięci i przypomnienia sobie znanych tradycji i zwyczajów, ale również do poznania nowych.

W programie: 12.00 przemarsz Korowodu przez wieś 12.30 powrót Korowodu do Gminnego Ośrodka Kultury - uroczyste powitanie chlebem i solą 12.30 - 16.00 PREZENTACJE KONKURSOWE (sala widowiskowa GOK) 12.30 - 17.00 Prezentacje dorobku twórczego artystów I Pleneru Rzeźbiarskiego "Żaga" 16.00 Zajęcia panelowe dla instruktorów - warsztaty 17.00 ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie nagród 17.30 zakończenie spotkania i wyjazd zespołów

W godz.12.00 - 17.30 - prezentacja stoisk z regionalną żywnością i wystawa prac twórców ludowych oraz występy kapeli "FRANTÓWKI" z Bysławia (tereny zielone).

Projekt sfinansowany z Pomocy Technicznej PROW 2007-2013 ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego


Dodała: Katarzyna Glazik


Żaga - I Plener Rzeźbiarski



Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat" działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie informuje, że otrzymało dofinansowanie w kwocie 3000zł z Samorządu Województwa Kujawsko - Pomorskiego na realizację zadania pt. "Żaga - I Plener Rzeźbiarski". Zadanie polega na zorganizowaniu pierwszego w Gminie Gostycyn pleneru rzeźbiarskiego o zasięgu ogólnopolskim. Głównym tematem pleneru jest wykonanie rzeźb postaci związanych z "Krainą nad Trzema Rzekami" (Gminą Gostycyn), które po zakończeniu projektu zostaną w naszej miejscowości. Mają powstać między innymi takie postacie jak: Św. Rozalia - od wielu lat popularyzuje się jej kult, Dziewczyna w wianku świętojańskim - jako nawiązanie do kultywowanych tradycji świętojańskich - od ponad 25 lat organizowana jest impreza kulturalna pn. Palinocka, Rybak - strażnik Gostycyna - postawiony na skraju wsi pełnić będzie rolę drogowskazu, Św. Marcin - patron parafii. Plener odbędzie się w dniach 26 maja - 7 czerwca 2014r. na skwerku przy GOK-u i wezmą w nim udział artyści z całej Polski. Przeprowadzone zostaną warsztaty dla uzdolnionej młodzieży z miejscowej szkoły i okolic. Całość zakończy się wernisażem 7 czerwca 2014r. połączonym z Wojewódzkim Spotkaniem Teatrów Obrzędu Ludowego.


Dodała: Katarzyna Glazik


Boom Matuzalem III



Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat" działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie informuje, że otrzymało dofinansowanie w kwocie 4000zł z Samorządu Województwa Kujawsko - Pomorskiego na realizację projektu pt. "Boom Matuzalem III". Zadanie polega na zorganizowaniu wolnego czasu 40 Seniorom powyżej 60 roku życia mieszkających na terenie Gminy Gostycyn. Jest to kolejna edycja - kontynuacja projektu "Boom Matuzalem" oraz "Boom Matuzalem II" , które realizowane były w 2012 r. i 2013r . Głównym celem projektu jest wprowadzenie innowacyjnych form spędzania wolnego czasu, kontynuacja zajęć dotychczas wprowadzonych oraz ożywienie działalności tej grupy wiekowej i poprawienie kondycji fizycznej osób starszych poprzez aktywny udział w zajęciach sportowych. Dzięki włączeniu się w działania, starsi mieszkańcy gminy Gostycyn przekonają się że starość może być piękna i ciekawa. W tej edycji wybraliśmy działania które cieszyły się największym powodzeniem. Projekt przebiegać będzie w II blokach tematycznych: "Zdrowo i wesoło" i Kolaż Nestora. BLOK KOLAŻ NESTORA obejmować będzie zajęcia komputerowe, język angielski, spotkania z muzykiem oraz spotkanie z powiatowym rzecznikiem konsumentów. W ramach tego bloku zorganizowane zostanie również wyjazd do Opery Nova w Bydgoszczy. Natomiast BLOK "ZDROWO I WESOŁO" obejmie: zajęcia nordic walking i Piknik dla Seniorów. Większość działań odbywać się będzie w pomieszczeniach domu kultury oraz Świetlicy Wiejskiej w Wielkiej Kloni i w Pruszczu .


Dodała: Katarzyna Glazik


Zapraszamy młodzież do udziału w nowym projekcie



Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat" rozpoczęło realizację projektu dla młodzieży z Gminy Gostycyn pt. "KROK". Zadanie zostało dofinansowane przez Samorząd Województwa Kujawsko - Pomorskiego w kwocie 3500zł. Zadanie polega na zorganizowaniu cyklu szkoleń dla młodzieży. Jedno ze szkoleń obejmować będzie tematykę związaną z wolontariatem (m.in. przepisy prawne) oraz jego typami, drugie natomiast naukę tworzenia projektu, a trzecie animację zabaw z dziećmi. Następnie odbędą się spotkania z dziećmi i młodzieżą z ościennych wsi podczas wakacyjnych dziecińców. Chcemy dotrzeć do użytkowników miejscowych świetlic, gdzie podzielimy się zdobytą wiedzą z rówieśnikami oraz zabawimy się z młodszymi od nas. Na zakończenie projektu zorganizujemy Forum Młodych na które zaprosimy młodzież z regionu. Polegać ono będzie na prezentacji młodzieżowych dobrych praktyk w różny sposób, poprzez występ artystyczny, prezentację multimedialna czy też wystawę. Forma będzie dowolna. Do udziału zaprosimy przedstawicieli Stowarzyszeń pracujących na rzecz rozwoju i wyrównywania szans dla dzieci i młodzieży. Przygotujemy również punkty konsultacyjne. Już dzisiaj chcielibyśmy zaprosić młodzież w wieku gimnazjalnym i ponad gimnazjalnym z Gminy Gostycyn do udziału w najbliższym bezpłatnym szkoleniu, które odbędzie się w dniach 5-6 kwietnia br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie. Szkolenie z zakresu tworzenia projektów i wolontariatu prowadzić będzie Ewa Kwiesielewicz - Szyszka ze Stowarzyszenia Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych "TŁOK" . Zapisywać się można w biurze GOK-u, a więcej informacji udziela Pani Barbara Piasecka, koordynator projektu.




Dodała: Katarzyna Glazik


Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat" działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie informuje, że otrzymało dofinansowanie z Samorządu Województwa Kujawsko - Pomorskiego na 4 projekty: • "Boom Matuzalem III" - projekt skierowany jest do Seniorów 60+ mieszkających na terenie Gminy Gostycyn. Zajęcia zaczną się w kwietniu 2014r. i przebiegać będą w dwóch blokach tematycznych: *KOLAŻ NESTORA: zajęcia komputerowe, język angielski, spotkania z muzykiem, spotkanie z powiatowym rzecznikiem konsumentów oraz wyjazd do Opery Nova w Bydgoszczy, ZDROWO I WESOŁO: zajęcia nordic walking i Piknik dla Seniorów, kwota dofinansowania 4000zł • "KROK" - projekt skierowany jest do młodzieży z Gminy Gostycyn. Zadanie polega na zorganizowaniu cyklu szkoleń o tematyce wolontariatu, pisania projektów i animacji zabaw z dziećmi. Na zakończenie odbędzie się Forum Młodzieżowe, kwota dofinansowania 3500zł • "Podbijamy Kosmos"- zajęcia wakacyjne dla dzieci i młodzieży od 6 do 15 roku życia z terenu Gminy Gostycyn. Celem projektu jest poszerzenie wiedzy w zakresie planet Układu Słonecznego oraz rozwinięcie zainteresowań: plastycznych, muzycznych i kulinarnych, kwota dofinansowania 4660zł • "Żaga - I Plener Rzeźbiarski" - Głównym celem zadania jest wprowadzenie do działań kulturalnych na terenie Gminy Gostycyn innowacyjnych przedsięwzięć. Zorganizowane zostaną profesjonalne warsztaty dla młodzieży z terenu Gminy Gostycyn. Plener odbędzie się w dniach 26 maja - 6 czerwca 2014r. na skwerku przy GOK-u i weźmie w nim udział 8 artystów z całej Polski. Całość zakończy się wernisażem 7 czerwca 2014r. połączonym z Wojewódzkim Spotkaniem Teatrów Obrzędu Ludowego, kwota dofinansowania 3000zł.




Dodała: Katarzyna Glazik


Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat" było inicjatorem zbiórki publicznej, z której dochód przeznaczony został na wspieranie osób uzdolnionych sportowo, artystycznie lub naukowo pochodzących z terenu powiatu tucholskiego. Zbiórka trwała od 8 lipca 2013r. do 30 listopada 2013r. Uzyskano środki finansowe w kwocie: 2870zł podczas takich przedsięwzięć jak „Turniej piłki nożnej w Pruszczu, "Festynu Kolejarskiego Zapomniana Stacja w Pruszczu" oraz "Historycznego Pochodu Borowiaków". Stowarzyszenie postanowiło swoją opieką objąć młodą, uzdolnioną sportowo mieszkankę wsi Bagienica, Edytę Sobczyk. Jest ona absolwentką Szkoły Podstawowej w Pruszczu. Swoją naukę kontynuuje w Gimnazjum nr 6 w Bydgoszczy, gdzie uczęszcza do klasy sportowej. Talent piłkarski rozwija pod okiem trenera Michała Araszewskiego w klubie KKP Bydgoszcz. Jest również reprezentantką Województwa Kujawsko - Pomorskiego . Stypendium zostanie przeznaczone na pokrycie kosztów pobytu i wyżywienia Edyty w bursie przez 10 miesięcy. Stowarzyszenie "Burchat" z Gostycyna bardzo serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zebrania środków na ufundowanie stypendium.




Dodała: Katarzyna Glazik


Ogłoszenie o zbiórce publicznej na odnowienie figury św. Rozalii

Informacja na temat zbiórki publicznej związanej z odnowieniem figury św. Rozalii w Gostycynie Zarząd Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego „Burchat” z siedzibą w Gostycynie pragnie poinformować, iż z przeprowadzonych do tej pory zbiórek publicznych udało się uzyskać kwotę 3667,11 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, którzy zechcieli wesprzeć ideę renowacji figury św. Rozalii. Cieszymy się, że spotkaliśmy się ze zrozumieniem, akceptacją oraz wsparciem z Państwa strony. Wierzymy, że wspólnymi siłami uda nam się odnowić figurę, postument oraz najbliższe otoczenie na tyle skutecznie, aby przetrwały przez kolejne dziesięciolecia. Wkrótce przedstawimy Państwu kosztorys prac, abyśmy w poczuciu odpowiedzialności za ocalenie naszego wspólnego dziedzictwa, mogli zaplanować dalsze działania. Mamy nadzieję, iż podczas procesji która odbędzie się we wrześniu 2014 r. będziemy się wspólnie cieszyć z dokonanego dzieła. Z wyrazami szacunku prezes stowarzyszenia Jerzy Ochała


Dodała: Katarzyna Glazik


Spotkanie z lekarzem dla seniorów 60+

Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat" zaprasza Seniorów 60+ mieszkających na terenie Gminy Gostycyn na spotkanie z lekarzem, panem Tomaszem Wętkowskim w ramach projektu BOOM MATUZALEM II dofinansowanego przez Samorząd Województwa Kujawsko - Pomorskiego. Spotkanie odbędzie się 14 listopada br. o godz 17:00 w GOK-u. Projekt polega na zorganizowaniu wolnego czasu dla Seniorów 60+, mieszkańców Gminy Gostycyn. Jest to kolejna edycja - kontynuacja projektu "Boom Matuzalem", który realizowany był w 2012r. Zadanie przebiega w II blokach tematycznych: "Zdrowo i wesoło" i Kolaż Nestora. W ramach bloku - KOLAŻ NESTORA odbywają się zajęcia komputerowe i zajęcia plastyczne. Odbyły się również spotkania integracyjne Seniorów. Natomiast BLOK „ZDROWO I WESOŁO” obejmował: zajęcia nordic walking oraz zajęcia na kręgielni w Tucholi. Zorganizowany zostanie również wyjazd do Opery Nova w Bydgoszczy. Informujemy, że wszystkie zajęcia są bezpłatne, a więcej informacji uzyskać można pod nr tel. 52 33 461 53 lub w siedzibie "Burchatu" - biurze Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie.


Dodała: Katarzyna Glazik


Boom Matuzalem II

Projekt "Boom Matuzalem II" - kontynuacja projektu "Boom Matuzalem" z 2012 roku Stowarzyszenia Sołeczno - Kulturalnego "Burchat" z Gostycyna okazał się strzałem w dziesiątkę. Seniorzy z Gminy Gostycyn aktywnie biorą udział w poszczególnych zajęciach i wyjazdach. W połowie września odbyły się warsztaty plastyczne w Świetlicach Wiejskich w :Wielkiej Kloni, Pruszczu i Kamienicy, podczas których seniorzy nauczyli się wyrabiać biżuterię z filcu. Następne zajęcia zaplanowano na październik. 25 września w Pruszczu odbyły się zajęcia sportowe nordic walking zakończone piknikiem w Nadleśnictwie Pieńkowo. O godz. 15:00 osoby zainteresowane wyjściem spotkały się pod świetlicą i wyruszyły wraz z instruktorem -- Panem Markiem Lejkiem w kierunku miejsca piknikowego przy leśniczówce, gdzie na naszych "sportowców" czekało wcześniej przygotowane ognisko, kiełbaski, ciepła kawa i herbata oraz słodki poczęstunek przygotowany przez seniorki z Pruszcza, Kamienicy i Gostycyna. Trzeba przyznać, że w to wrześniowe, dosyć ciepłe popołudnie wszyscy świetnie się bawili - były śpiewy, tańce i żarty przy akompaniamencie Pana Marcina Kiedrowskiego. Następnym działaniem projektowym będzie wyjazd, zaplanowany na 9 października do kręgielni w Tucholi. Zapraszamy więc wszystkich chętnych do zapisania się w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie lub pod nr tel. 52 33 461 53 i 513 141 122.

Zadanie „Boom Matuzalem II ” dofinansowane jest w kwocie 3000zł przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego


Dodała: Katarzyna Glazik


Zajęcia plastyczne dla dzieci

Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat" działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie zaprasza dzieci w wieku od 6 roku życia do ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej na zajęcia plastyczne w ramach projektu "Tęczowy Przystanek". Projekt jest realizowany w dwóch etapach - I etap już się zakończył i trwał od końca marca do końca czerwca. Teraz zaczyna się II etap - od października do końca grudnia 2013r. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się w 3 miejscach naszej gminy: - w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie, w każdy poniedziałek w godz. 15:00 - 16:00 (zajęcia zaczynamy 7 października br.) - w Świetlicy Wiejskiej w Pruszczu, w poniedziałki co dwa tygodnie (zajęcia zaczynamy 7 października br. w godz. 16:15 - 17:15) - w Świetlicy Wiejskiej w Bagienicy, w poniedziałki co dwa tygodnie, (zajęcia zaczynamy 14 października br. o godz. 16:15 - 17:15) Podczas zajęć dzieci będą wykonywać ozdoby i dekoracje różnymi technikami takimi jak decoupage, quilling, haft matematyczny i materiałami - masą solną, gliną, farbami, kredkami. Dzieci będą też ozdabiać przedmioty, które można wykorzystać podczas codziennego użytkowania – podstawki pod kubek, kuferki, butelki itp. Ilość miejsc jest ograniczona!

Projekt dofinansowany przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego




Dodała: Katarzyna Glazik


Festyn Kolejarski "Zapomniana Stacja" w Pruszczu

Stacja, której motywem przewodnim są zapomniane dzieje kiedyś ruchliwego, tętniącego życiem węzła kolejowego, a dzisiaj zapomnianego, jakby uśpionego. Lata świetności przeminęły i pozostaje nam tylko ocalić kompleks stacyjny przed dalszą degradacją i "ożywić". Festyn kolejarski jest czymś magicznym. Chociaż na chwile pobudza to miejsce w pełne gwaru, muzyki i zabawy. W tym roku festyn odbył się 27 lipca br. na stacji kolejowej Pruszcz Bagienica. Godzina 16:15... Po długim czasie na stację w Pruszcz - Bagienica wjechał pociąg specjalny z Tucholi. Koordynatorem tego przejazdu był prezes Stowarzyszenia Kulturalno - Społecznego "Burchat" p. Jerzy Ochała. Pociąg uruchomił i bezpłatnie udostępnił miejscowy przewoźnik kolejowy, który zrobił miły gest w kierunku osób niepełnosprawnych oraz dzieci przybyłych na stację z opiekunami. Trasa przejazdu była niezwykle urokliwa, więc dostarczyła wielu wrażeń. Działanie to było możliwe dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Tucholi i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które zafundowało poczęstunek dla pasażerów pociągu. Organizatorzy cieszyli się z obecności licznej grupy gości wśród których byli p. Dorota Gromowska - Starosta tucholski i Wicestarosta Wiktor Metkowski. Kierownik PCPR p. Anna Toby i p. Hanna Zielińska. W stały harmonogram działań wpisały się: wyścigi drezyn, kolejarskie karaoke, quiz dworcowy. Jak co roku dla chętnych istniała możliwość zwiedzenia okolicy w sposób aktywny poprzez przejazd drezyną napędzaną siłą mięśni. W wieży ciśnień zorganizowaliśmy wystawę przedstawiającą historię stacji i wsi. Dla zainteresowanych dodatkową atrakcją była możliwość poszerzenia wiedzy historycznej w trakcie pieszej wycieczki po stacji z przewodnikiem oraz kurs maglowania. Oczekiwaliśmy na osoby ubrane w mundur kolejarski, dla nich czekała niespodzianka. Podczas festynu turyści oraz mieszkańcy mogli posmakować specjałów regionalnej kuchni, które przygotowały Koło Gospodyń Wiejskich oraz posmakować śledzia z parowanymi kartoflami, a także zobaczyć zabytkowe pojazdy szynowe oraz auta. Chętni mogli się nimi przejechać. Dla najmłodszych uczestników przygotowany został plac zabaw oraz liczne konkursy z nagrodami na PERONIE 9 i 3 / 4. Zabawiał je również szczudlarz - kolejarz, rozdający lizaki. Na specjalnie przygotowanej scenie swój repertuar zaprezentowały różne zespoły dziecięce, młodzieżowe i dorośli. W ramach promocji turystycznej regionu oraz samego festynu rozdawane były w KASIE BILETOWEJ materiały promocyjne (folder, pocztówki okolicznościowe, kalendarze, breloki, bilety itp.). Wspólnie głośno czytaliśmy "Lokomotywę" Juliana Tuwima i wykonaliśmy wspólne zdjęcie wszystkich uczestników, z którego powstanie widokówka w roku następnym. W organizację festynu włączyli się druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej, pracownicy biblioteki z Gostycyna, członkowie Stowarzyszenia "Burchat", wolontariusze z Klubu Wolontariusza "Ambarasy" z Pruszcza, członkinie KGW z Pruszcza, pracownicy Gminy Gostycyn, pracownicy Szkoły Podstawowej w Pruszczu oraz Zespołu Szkół w Gostycynie członkowie Stowarzyszenia Pasmo, którzy pracowali podczas całego festynu. W celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom festynu, utworzony został punkt medyczny. Całość imprezy poprowadził konferansjer, który łączył w sposób zabawny wszystkie atrakcje tego dnia.












































































































































Dodała: Katarzyna Glazik





Pociąg specjalny do Pruszcza

Zapraszamy osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami na Festyn Kolejarski "Zapomniana Stacja" do Pruszcza. Już w sobotę - 27 lipca br. Szczegóły w Aktualnościach na: www.gostycyn.pl Bezpłatnie!


Dodała: Katarzyna Glazik


Zbiórka publiczna

Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat" prowadzi na terenie Powiatu Tucholskiego zbiórkę publiczną na wspieranie mieszkańców uzdolnionych naukowo, artystycznie i sportowo, która zakończy się 30 listopada br. Pierwsza zbiórka odbędzie się na Festynie Kolejarskim "Zapomniana Stacja" w Pruszczu już 27 lipca br.


Dodała: Katarzyna Glazik


(Nie)zapomniana stacja znowu ożyje - Festyn Kolejarski w Pruszczu

Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie zaprasza na Festyn Kolejarski - "Zapomniana Stacja". W tym roku odbędzie się już dziewiąta edycja tej imprezy. Tradycyjnie spotkamy się na stacji kolejowej Pruszcz - Bagienica, w ostatni lipcowy weekend - tj. 27 lipca o godz. 16:00.

Głównym celem festynu jest podniesienie atrakcyjności turystycznej Powiatu Tucholskiego i promocja produktu turystycznego pod nazwą "Zapomniana Stacja". Zabudowania kolejowe w Pruszczu tworzą kompleks budynków pochodzący z epoki międzywojennej, który sam w sobie ma niesamowity klimat, dlatego też może stać się atrakcyjny nie tylko dla miłośników kolejnictwa, ale również dla przeciętnego turysty.

W programie:

- przyjazd specjalnego pociągu na trasie Tuchola - Pruszcz, wyjazd o godz.16:10,

- wystawa "FOT-KOL urok (nie)zapomnianego szlaku kolejowego"

- wystawa pamiątek kolejarskich oraz przedstawiająca historię stacji i wsi,

- prezentacja osobliwych pojazdów szynowych z przejażdżkami: maluchem, drezyną ręczną, kiwojką,

- wyścigi drezyn ręcznych,

- wystawa modeli pojazdów szynowych i zabytkowych aut,

- wystawa "Wioski Kolejarskiej",

- zwiedzanie z przewodnikiem obiektów dworca kolejowego (wieża ciśnień, nastawnia, obrotnica, budynek dworca, magiel, skrajnik) połączone z kursem maglowania (wydawanie certyfikatu),

- wystawa zabytkowych aut,

- wspólne czytanie "Lokomotywy" Juliana Tuwima,

- kolejowe karaoke,

- prezentacja twórców ludowych i tworzących kolejarzy,

- pokazy strażackie

- KASA BILETOWA z pamiątkami: pocztówki, bilety, gazetka "Wiadomości z wagonu", koszulki, foldery itp.,

- zabawy i konkursy dla dzieci na PERONIE 9 i 3 oraz konkursy dla dorosłych,

- konkurs siłowy w Świetlicy Kolejowej - Salce Pouczeń,

- rozgrywki drużynowe w piłce siatkowej na Orliku - Oświatowcy kontra Wolontariusze o godz. 17:00,

- przejście ścieżkami nordic - walking (kije do wypożyczenia na miejscu),

- szczudlarz kolejarz,

- występy grup artystycznych z Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie, występ zespołu wokalnego "Septet" z GOK Śliwice, oraz występ Kabaretu "Miodzio" z Wielkiego Mędromierza,

- SWOJSKIE JEDZONKO: śledź w śmietanie z parowanymi kartoflami, pajda kolejarska z kawą zbożową, kuchy, kiełbaska z grilla, grochówka i bigos,

- Kampania Bezpieczny Przejazd ("Żyj bezpiecznie"),

- los szczęścia,

- odjazd specjalnego pociągu Pruszcz - Tuchola o godz. 18:45,

- zabawa przy rampie z zespołem muzycznym PARADOKS z Gostycyna do godz. 24:00.

Poza tym: zamek dmuchany, trampolina, wata cukrowa, zaplecze gastronomiczne.

UWAGA!!!

W trakcie imprezy, jak co roku zrobimy wspólne zdjęcie uczestników Festynu, byłych i obecnych kolejarzy zapraszamy w mundurach- niespodzianka dla każdego

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie, OSP Pruszcz, Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat", Stowarzyszenie Pasmo, OSP Gostycyn, Starostwo Powiatowe w Tucholi, Urząd Gminy Gostycyn, Rada Sołecka Pruszcz, Świetlica Wiejska w Pruszczu, KGW Pruszcz, Szkoła Podstawowa w Pruszczu, Koronowskie Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki "Szczęśliwa Dolina", Zespół Szkól w Gostycynie, Klub Wolontariusza w Pruszczu, PKP Polskie linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych Bydgoszcz, Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

Patronat medialny: Tygodnik Tucholski

Sfinansowano ze środków PROW 2007-2013, KSOW i Budżetu Województwa




Dodała: Katarzyna Glazik


Wakacyjny Dzieciniec tuż tuż

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Burchat" zaprasza dzieci w wieku 6-15 lat na "Wakacyjny Dzieciniec". Zajęcia odbywać się będą od 29 lipca do 9 sierpnia 2013r. w godz. od 10:00 do 14:00 w budynku Zespołu Szkół w Gostycynie.

W tym roku realizowany będzie projekt pn. "Arena Europejska" sfinansowany przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kwocie 2500zł.

Dzięki realizacji projektu dzieci i młodzież z terenu Gminy Gostycyn będą miały szansę poszerzyć swoją wiedzę z zakresu państw należących do Unii Europejskiej. Każdego dnia instruktorzy przedstawią im jedno państwo. Tak, więc uczestnicy projektu zapoznają się z kulturą, zwyczajami oraz cechami charakterystycznymi 10 państw (m.in. Irlandii, Francji, Czech, Grecji czy Włoch). Dowiedzą się również, jakie zabytki warto zobaczyć w wybranym kraju. W ramach projektu odbędą się również zajęcia integracyjne, ruchowe, plastyczne, muzyczne, taneczne, kulinarne i historyczne. W przedostatni dzień "dziecińca", kiedy wiedza uczestników będzie wystarczająco wysoka, sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej

w Gostycynie zamieni się w ring, na którym rozegra się hiszpańska korrida pod nazwą "Walka byków – walka na wiedzę". "Walka", a raczej zwody przebiegać będą w II blokach – umysłowym i sportowym. Zadaniem uczestników będzie zdobycie jak największej ilości punktów, którymi będą plastikowe banknoty Euro. Dzięki temu, po zakończonych rozgrywkach będą mieli możliwość wybrania się na zakupy - im więcej pieniędzy uda im się wygrać, tym więcej będą mogli kupić, a przy tym zapoznać się z produktami promującymi poznane na zajęciach kraje. Ostatniego dnia, na zakończenie zajęć, zaproponujemy dzieciom wycieczkę do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Wyjazd ten to doskonała okazja do bliższego poznania historii naszego kraju.

Codziennie wszyscy uczestnicy otrzymają poczęstunek oraz napoje.

Zajęcia są bezpłatne. Serdecznie zapraszamy!

Partnerami zadania są: Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie, Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Gostycynie, Rada Sołecka w Gostycynie, Koło Gospodyń Wiejskich w Gostycynie, Caritas Parafii pw. św. Marcina w Gostycynie.




Dodała: Katarzyna Glazik


Pomóż wydać album o Gostycynie



Poszukujemy młodzież do nowego przedsięwzięcia

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Burchat" otrzymało z Województwa Kujawsko-Pomorskiego dotację na projekt "Gostycyn w słowie - fotografii - obrazie". Zadanie polega na wydaniu publikacji o Gostycynie w formie albumu. Będzie on zawierał m.in. artykuły prasowe z okresu międzywojennego, stare i współczesne fotografie oraz nagrania, przeprowadzone z najstarszymi mieszkańcami Gostycyna.

Do współpracy przy tworzeniu albumu zapraszamy chętną młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Gostycynie, zarówno ze szkoły podstawowej, jak i gimnazjum. O tym, jak przeprowadzać wywiady i pozyskiwać od mieszkańców stare fotografie opowiemy na specjalnych zajęciach 25 czerwca o godz. 15:00 w gimnazjum. Poprowadzą je Marek Sass i Klaudia Kwasigroch. Zadaniem młodzieży będzie w okresie wakacji letnich zbieranie materiałów do albumu. Najlepsze zdjęcia zostaną opublikowane w albumie oraz na okolicznościowych pocztówkach. Zapisy do 24 czerwca w bibliotece (gostycyngbp@wp.pl, tel. 523346251).

Partnerzy projektu: Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Gostycynie, Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie, Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie




Dodała: Klaudia Kwasigroch


Wojewódzkie spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego

Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bydgoszczy serdecznie zapraszają na Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego, które odbędzie się 8 czerwca 2013r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie w godz. od 12:00 do 18:30. Realizacja spotkania ma na celu m.in. inspirowanie amatorskich zespołów teatralnych i innych grup aktywności społecznej działających w środowisku wiejskim do zachowania i korzystania z dorobku rodzimej kultury ludowej. W dzisiejszych czasach, które przepełnione są nowoczesnymi technologiami, brak nam czasu dosłownie na wszystko. Bombardowani jesteśmy ogromem wiadomości o świecie współczesnym, zapominając przy tym o historii regionu, a opowieści antenatów puszczamy „mimo uszu”. W niepamięć odchodzą: sztuka haftowania, tradycje, zwyczaje, a regionalne przyśpiewki, powiedzonka i legendy powtarzane są przez nielicznych – ostatnich. Zachęcamy, więc wszystkich - dzieci, młodzież i dorosłych do obejrzenia spektakli podczas Wojewódzkiego Spotkania Teatrów Obrzędu Ludowego. Będzie to wspaniała okazja nie tylko do „odświeżenia” pamięci i przypomnienia sobie znanych tradycji i zwyczajów, ale również do poznania nowych.

W programie:

12.00 przemarsz Korowodu przez wieś

12.30 powrót Korowodu do Gminnego Ośrodka Kultury - uroczyste powitanie chlebem i solą

13.00 - 17.00 PREZENTACJE KONKURSOWE (sala widowiskowa GOK)

1. Teatr Obrzędu Ludowego „Zaboracy” z Brus - "Od Wielkiej Nocy do Świętojańskiej Nocy"

2. Folklorystyczny Zepół Kociewski "Rychławiaki" z Rychławy - "Wspóminki Lólków"

3. Zespół Folklorystyczny "Smólnik" z Kruszyna - "Król Pasterzy"

4. Folklorystyczny Zespół Obrzędowy "Lubominianki" z Boniewa - "Babka - Szeptucha"

5. Zespół "Witkowiacy" z Witkowa - "Jesienny wieczór na wsi"

6. Zespół Pieśni i Tańca "Swojacy" z Baruchowa - "Chrzciny"

17.00 zajęcia panelowe dla instruktorów - warsztaty

17.00 wykład Hanny Łopatyńskiej pt. "Od magii do teatru. O dawnych i współczesnych rekwizytach i strojach obrzędowych"

18.00 ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie nagród

18.30 zakończenie spotkania

W godz.12.00 - 18.30 - prezentacja stoisk z regionalną żywnością i wystawa prac twórców ludowych oraz występy kapeli "FRANTÓWKI" z Bysławia (skwer przed GOK-iem)

Projekt sfinansowany z Pomocy Technicznej PROW 2007-2013 ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich


Dodała: Katarzyna Glazik


E-biblioteka - z myślą o przyszłości



Nowy projekt gostycyńskiej biblioteki skierowany jest do: młodzieży, pracowników biblioteki oraz wszystkich mieszkańców Gminy Gostycyn i użytkowników biblioteki. Biblioteka zaproponuje młodzieży udział w warsztatach z grafiki komputerowej, konkurs na zakładkę, ulotkę i logo promujące Gminną Bibliotekę Publiczną w Gostycynie oraz konkurs "Codzienność niebanalna" na fotoreportaż. Po zakończeniu konkursów zaproszą wszystkichmieszkańców na wernisaż. Wszyscy pracownicy biblioteki wezmą udział w dwóch szkoleniach, z dziennikarzem nt.: pisania i redagowania tekstu na strony internetowe i artykułów prasowych (+robienia profesjonalnych zdjęć) oraz w szkoleniu z obsługi strony internetowej. Zapraszamy do korzystania z nowej strony internetowej naszej placówki: www.gbpgostycyn.las.pl. Życzymy miłego odbioru. Partnerzy zadania: Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Gostycynie. Projekt "E-biblioteka - z myślą o przyszłości" dofinansowany został w programie "Aktywna Biblioteka" Programu Rozwoju Bibliotek. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności.


Dodała: Klaudia Kwasigroch


Festyn Rodzinny - Otwarcie Astro-bazy

Informujemy, że 25 maja 2013r. o godz. 14:00 na terenie Zespołu Szkół w Gostycynie odbędzie się Festyn Rodzinny połączony z otwarciem Astro – Bazy. W programie:

* atrakcje astronomiczne,

* występy artystyczne dzieci i młodzieży z ZS Gostycyn, GOK Gostycyn oraz grupy tanecznej z Tucholi,

* artyści ludowi,

* konkursy o tematyce papieskiej,

* mecz "gwiazd" siatkówki (Rodzice – Nauczyciele),

* zabawa fantowa: losowanie nagrody głównej - roweru oraz: trampolina, strzelanie z łuków, wata cukrowa, możliwość zakupienia klusek, domowych ciast i innych smakołyków, chruściki dla każdego!

Organizatorzy: Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Gostycynie, Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie i Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat" Sponsorzy: Przedsiębiorstwo Komunalne w Tucholi, Bank Spółdzielczy w Koronowie i Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Gostycynie


Dodała: Katarzyna Glazik


W 80 baśni dookoła świata

Pod koniec roku 2012r. Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie otrzymała miłą informację o przyznaniu 5 tys. zł dotacji na projekt "W 80 baśni dookoła świata". Dzięki temu w bibliotece w Gostycynie powstał nowy, pięknie wymalowany i wyposażony Kącik Małego Czytelnika, skierowany przede wszystkim do najmłodszych dzieci i ich rodziców. Od lutego do maja organizowane w nim będą zajęcia edukacyjno-zabawowe dla 15 osobowej grupy. Będą zabawy integracyjno-ruchowe, plastyczne, teatralne oraz oczywiście głośne czytanie bajek z różnych stron świata. Dzięki dotacji, biblioteki w Gostycynie, Pruszczu, Wielkiej Kloni i Wielkim Mędromierzu systematycznie odwiedzać będą dzieci z Przedszkola Publicznego w Gostycynie oraz oddziałów przedszkolnych. Zapoznawać się z pracą bibliotekarek, wypożyczać pierwsze książki, bawić się w Kąciku Małego Czytelnika. Dla najmłodszych dzieci do lat 6 biblioteka przewiduje konkurs z nagrodami pt. „Moja ulubiona postać z bajki”. Natomiast dla wszystkich czytelników trwa konkurs lojalnościowy - "Czytaj książki - zbieraj punkty - wygrywaj nagrody". W kwietniu Wiesław Drabik poprowadzi w bibliotece spotkanie autorskie. Swoim poczuciem humoru i rymami zaprosi do zabawy dużych i małych. W maju zorganizują w bibliotece w Gostycynie kiermasz książek, będzie to doskonała okazja by zakupić książkę np. na I komunię świętą. Na stronie biblioteki www.gbpgostycyn.las.pl doradzają rodzicom wartościową literaturę. A wszystkich mieszkańców zapraszają do biblioteki, jest teraz łatwiej trafić ponieważ przed biblioteką stanęły tablice i drogowskazy. Zapraszamy! Partnerzy zadania: Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Gostycynie, Przedszkole Publiczne w Gostycynie Projekt "W 80 baśni dookoła świata" dofinansowany został w programie "Aktywna Biblioteka" Programu Rozwoju Bibliotek. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności.


Dodała: Katarzyna Glazik


Marsz z kijkami w Kamienicy

Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat" zaprasza Seniorów 60+ - mieszkających na terenie Gminy Gostycyna na zajęcia nordic walking, które odbędą się w Kamienicy, w ramach projektu pt. "Boom Matuzalem II" dofinansowanego przez Samorząd Województwa Kujawsko - Pomorskiego. Spotkanie poprowadzi profesjonalista - pan Andrzej Kowalski, który opowie, na czym polega chodzenie z kijkami, pomoże dopasować ich długość oraz odpowie na pytania. Przejście z kijkami odbędzie się 18 kwietnia br. o godz. 15:30 (zbiórka przy Świetlicy Wiejskiej w Kamienicy). Po zajęciach zaprosimy wszystkich uczestników do świetlicy na spotkanie przy kawie. Osoby, które nie posiadają kijków, a chciałyby wziąć udział w zajęciach nie mają czym się denerwować, gdyż istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu w świetlicy, przed wymarszem. Zajęcia są bezpłatne!


Dodała: Katarzyna Glazik


Sprawozdanie z Zarządu Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Burchat" za rok 2012


sprawozdanie

Kolory pisane Braillem

"Czarna książka kolorów" jest bardzo nietypowa. Jej bohater Tomek, jest niewidomy. Jego widzący przyjaciel opowiada, jak Tomek potrafi poczuć, dotknąć, usłyszeć czy spróbować kolorów. Książka jest prawie cała czarna - na czarnych stronach mieszczą się czarne ilustracje, czarny Braille, jedynie tekst odcina się od tła jasnymi literami… Dzieci z GBP w Gostycynie na zajęciach plastycznych zapoznały się z nową książką. Rozmawiały o dzieciach niewidomych, same miały okazję "zobaczyć" podczas zabaw, jak ciężko jest takim osobom funkcjonować w codziennym życiu. Ale dzieci niewidome mogą też malować, rysować, rzeźbić, wyklejać. Mają specjalne, zapachowe farby, używają gliny. Plastycy z biblioteki wyklejali na czarnych kartkach swój obrazek, uczyli się też pisma Braille’a. "To bardzo ciekawa lekcja. Te dzieci są takie same jak my." – mówi Amelka.


Dodała: Magdalena Górka


Tęczowy Przystanek

Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Burchat" informuje, że uzyskało dofinansowanie w kwocie 2500zł z Samorządu Województwa Kujawsko - Pomorskiego na realizację projektu pt. "Tęczowy przystanek". Zadanie polega na zorganizowaniu zajęć plastycznych dla dzieci mieszkających na terenie Gminy Gostycyn w wieku od 6 roku życia do ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej. Celem projektu jest przede wszystkim zaktywizowanie dzieci zamieszkujących obszary wiejskie do uczestnictwa w zajęciach dodatkowych, do spędzania wolnego czasu wykorzystując i rozwijając swoje zainteresowania i zdolności razem z rówieśnikami. Projekt będzie realizowany w dwóch etapach z uwagi na przerwę wakacyjną, podczas której frekwencja na zajęciach nie byłaby pełna – I etap od końca marca do końca czerwca, II etap od początku października do końca grudnia 2013r. Bezpłatne zajęcia odbywać się będą w 3 miejscach naszej gminy i trwać będą 1 godzinę zegarową:

• w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie, w każdą środę o godz. 16:00 (I zajęcia 27 marca – trwają zapisy w GOK-u lub pod nr tel. 52 33 461 53),

• w Świetlicy Wiejskiej w Pruszczu, co dwa tygodnie (dokładna data zajęć podana zostanie w terminie późniejszym, zapisy w świetlicy)

• w Świetlicy Wiejskiej w Bagienicy, co dwa tygodnie, (dokładna data zajęć podana zostanie w terminie późniejszym, zapisy w świetlicy)

Podczas zajęć dzieci będą wykonywać ozdoby i dekoracje różnymi technikami takimi jak decoupage, quilling, haft matematyczny i materiałów - masy solnej, gliny, farb, kredek. Dzieci będą też ozdabiać przedmioty, które można wykorzystać podczas codziennego użytkowania – podstawki pod kubek, kuferki, butelki. Ilość miejsc ograniczona!


Dodała: Katarzyna Glazik


Boom Matuzalem II

Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne "Burchat" zaprasza Seniorów 60+ do udziału w projekcie "Boom Matuzalem II", który dofinansowany został przez Samorząd Województwa Kujawsko – Pomorskiego w kwocie 3000zł. Projekt polega na zorganizowaniu wolnego czasu dla Seniorów 60+, mieszkańców Gminy Gostycyn. Jest to kolejna edycja - kontynuacja projektu "Boom Matuzalem", który realizowany był w 2012 r. Dzięki włączeniu się w działania starsi mieszkańcy naszej gminy przekonają się, że starość może być piękna i ciekawa. Chcemy dotrzeć do Seniorów bezpośrednio do ich miejsca zamieszkania, spotkać się i porozmawiać z nimi, a następnie przeprowadzić zajęcia. Tak, więc działania projektowe realizowane będą w Wielkiej Kloni, Kamienicy, Pruszczu i Gostycynie. Zadanie przebiegać będzie w II blokach tematycznych: "Zdrowo i wesoło" oraz Kolaż Nestora. BLOK KOLAŻ NESTORA obejmować będzie zajęcia komputerowe i zajęcia plastyczne. Zorganizowany zostanie również wyjazd do Opery Nova w Bydgoszczy. Odbędą się też spotkania integracyjne Seniorów. Natomiast BLOK "ZDROWO I WESOŁO" obejmie: zajęcia nordic walking i spotkanie z lekarzem oraz zajęcia na kręgielni w Tucholi. Informujemy, że wszystkie zajęcia są bezpłatne, a więcej informacji uzyskać można pod nr tel. 52 33 461 53 lub w siedzibie "Burchatu" - biurze Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie.


Dodała: Katarzyna Glazik


Warsztaty filmowo-fotograficzne, konkursy, nowe umiejętności i dobra zabawa

Rozpoczynamy nabór do projektu "Pozytywnie nakręceni"

Z przyjemnością ogłaszamy nabór do projektu "Pozytywnie nakręceni - warsztaty filmowo-fotograficzne", sponsorowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Do udziału w projekcie zapraszamy młodzież od 13 do 19 roku życia - pasjonatów filmu, fotografii i nie tylko. Jeśli jesteś taką osobą zgłoś się już dziś. Czekamy właśnie na ciebie do końca lutego. Zapisy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gostycynie: osobiście, e-mail: gostycyngbp@wp.pl, tel.: 523346251.

Młodzieży z gminy, ale spoza Gostycyna zapewniamy dojazd!

Projekt trwa od lutego do lipca 2013r.

Partnerzy projektu: Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Gostycynie, Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie, Koło Gospodyń Wiejskich w Gostycynie, Rada Sołecka w Gostycynie.

Uwaga: nabór tylko dla zdecydowanych.

Liczba uczestników ograniczona.

Program "Równać Szanse" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży wspiera organizacje pozarządowe, biblioteki publiczne, domy kultury i grupy mieszkańców podejmujące działania wyrównujące szanse na dobry start w dorosłe życia młodzieży z małych miast i wsi.


Dodała: Klaudia Kwasigroch


Zakończenie projektu Boom Matuzalem

18 grudnia br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Boom Matuzalem” połączone z Wigilią Klubu Seniora „Wrzos” w Gostycynie. Podczas zakończenia Seniorzy mieli okazję obejrzeć wystawę podsumowującą cały projekt. Oprócz zdjęć i opisów poszczególnych działań przedstawione zostały prace rękodzielnicze wykonane przez osoby biorące udział w zajęciach plastycznych. Nie zabrakło też wspólnego śpiewania kolęd wraz z zespołem wokalnym, który przez okres trwania projektu prowadził pan Marcin Kiedrowski. Projekt realizowany był przez Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Burchat”, które otrzymało dofinansowanie w kwocie 2000zł z Samorządu Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Zadanie miało na celu wprowadzenie innowacyjnych form spędzenia wolnego czasu Seniorów - 60+ - mieszkańców Gminy Gostycyn i ożywienie działalności tej grupy wiekowej oraz poprawienie kondycji fizycznej osób starszych poprzez aktywny udział w zajęciach sportowych. Projekt przebiegał w II blokach tematycznych: „Zdrowo i wesoło” i Kolaż Nestora. W ramach I bloku odbyły się następujące działania: zajęcia nordic walking z instruktorem, zakończone piknikiem nad jeziorem Średniak w Pile, 2 spotkania z lekarzami: z panem Arturem Kosickim i panią Aliną Sass, spotkanie z WOPR-owcem panem Pawłem Patoleta oraz 2 godzinne zajęcia na kręgielni w Tucholi. II blok obejmował zajęcia wokalne, warsztaty plastyczne pod okiem pani Magdaleny Górka, podczas których odbyły się warsztaty decoupage, warsztaty florystyczne i warsztaty garncarskie. Zorganizowane zostały również zajęcia komputerowe, które prowadziły pani Klaudia Kwasigroch i pani Katarzyna Glazik. W ramach tego bloku odbył się także wyjazd do Teatru Polskiego w Bydgoszczy na spektakl pt. „Ślub”.


Dodała: Katarzyna Glazik


W poszukiwaniu Betlejemskiej Gwiazdy

Zapraszamy wszystkich na festyn rodzinny W poszukiwaniu Betlejemskiej Gwiazdy. Główną atrakcją wieczoru – 14 grudnia 2012r. (piątek) będzie podziwianie firmamentu nieba przez teleskopy. Ponadto przewidzieliśmy atrakcje: występy artystyczne dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Gostycynie, wspólne kolędowanie, możliwość zakupu świątecznych ozdób i kartek, ciasta, pierogów świątecznych i klusek. Zapraszamy od 18:00 do 20:00 na boisko przy Astrobazie oraz do SP w Gostycynie. Pomysłodawcą i głównym organizatorem festynu jest Zespół Szkól im. Jana Pawła II w Gostycynie. Do organizacji włączyły się również: Rada Rodziców przy ZS w Gostycynie, Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie i Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie. Zapraszamy serdecznie, kolędujcie z nami!


Dodała: Klaudia Kwasigroch


FOT-KOL – Urok (nie)zapomnianego szlaku kolejowego

W sobotę (20.10.) na stację kolejową Pruszcz-Bagienica zabytkowym Jelczem przyjechało ok. 40 fotografów, by wziąć udział w imprezie „FOT-KOL Urok (nie)zapomnianego szlaku kolejowego”. Głównym organizatorem przedsięwzięcia było Koronowskie Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki „Szczęśliwa Dolina”, współorganizatorem Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Burchat” z Gostycyna oraz członkowie Wioski Kolejarskiej z Pruszcza, którzy chętnie oprowadzali po budynkach dworcowych. Wspólną sesję zdjęciową oraz zwiedzanie nieczynnych obiektów dworcowych na stacji kolejowej Pruszcz-Bagienica uznajemy za formalne otwarcie Wioski Kolejarskiej. Goście mogli także wypróbować swojskiego jedzenia, przygotowanego przez KGW Pruszczu, a czas umilali im wolontariusze z Klubu „Ambarasy”, którzy pieśnią i dobrym humorem zabawiali gości. Imprezę kończy konkurs fotograficzny, na który można nadsyłać prace do 31.10.2012r.


Dodała: Klaudia Kwasigroch


Wyjazd do teatru

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Burchat” organizuje wyjazd do Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Przedsięwzięcie to skierowane jest do Seniorów, a zorganizowane zostało w ramach projektu „Boom Matuzalem” dofinansowanego przez Samorząd Województwa Kujawsko- Pomorskiego. Głównym celem zadania jest wprowadzenie innowacyjnych form spędzenia wolnego czasu dla Seniorów – 60+- mieszkańców Gminy Gostycyn i ożywienie działalności tej grupy wiekowej oraz poprawienie kondycji fizycznej osób starszych poprzez aktywny udział w zajęciach sportowych. Przebiega on w dwóch blokach: KOLAŻ NESTORA i ZDROWO I WESOŁO”. Wyjazd odbędzie się w listopadzie br., ale dokładna data zostanie ustalona w terminie późniejszym. Zapisywać się można w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie do 9 listopada 2012r. Więcej informacji w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie lub pod nr tel. 52 33 461 53 i 513 141 122. Ilość miejsc ograniczona!


Dodała: Katarzyna Glazik


FOT-KOL Urok (nie)zapomnianego szlaku kolejowego

Koronowskie Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki Szczęśliwa Dolina oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Burchat z Gostycyna zapraszają na wspólną sesję zdjęciową oraz zwiedzanie nieczynnych obiektów dworcowych na stacjach kolejowych Pruszcz-Bagienica oraz Koronowo. 20 października (sobota) z Bydgoszczy wyjedzie specjalny zabytkowy autokar Jelcz, który zatrzyma się również na wiadukcie w Buszkowie. Koszt przejazdu tylko 15zł od osoby (liczba miejsc ograniczona). Zgłoszenia można przesyłać na adres e-mailowy: fot-kol@szczesliwadolina.pl. Poza tym wiele innych atrakcji. Imprezę kończy konkurs fotograficzny, na który można nadsyłać prace do 31.10.2012r. Więcej informacji na stronie www.szczesliwadolina.pl. Zapraszamy.


Dodała: Klaudia Kwasigroch


"Kolorowe Arkana"

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Burchat" zaprasza dzieci w wieku 6-15 lat na Wakacyjny dzieciniec. Zajęcia odbywać się będą od 30 lipca do 10 sierpnia 2012r. w godz. od 10.00 do 14.00 w budynku Zespołu Szkół w Gostycynie.
Podczas tegorocznego "dziecińca" realizować będziemy projekt pn. "Kolorowe Arkana" sfinansowany przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kwocie 3000,00 zł.
Projekt polega na przygotowaniu i zorganizowaniu dzieciom zajęć, które poszerzą ich wiedzę i rozwiną zainteresowania z zakresu koloroterapii, znaczenia kolorów, ich wpływu na nasze życie i samopoczucie. Prócz tego zajęcia obejmą swym zakresem wiedzę z: geografii, historii, biologii, prawidłowego odżywiania, zachowań proekologicznych. W ramach zadania odbędą się następujące zajęcia: integracyjne, ruchowe, plastyczne, fotograficzne, cyrkowe, kulinarne i muzyczne dotyczące wiedzy z obszarów: Unii Europejskiej (flagi, kraje itp.), kontynentów, flory i fauny oraz potraw świata, a wszystko to powiązane tematem przewodnim - kolorami. W harmonogramie zajęć znajdą się stałe elementy, takie jak: zabawy z chustą Klanza, czy dokumentowanie zdjęciami każdego dnia. Dzieci, codziennie będą miały za zadanie ubrać się na jeden kolor, np. gdy w czwartek wszystkie dzieci przyjdą w strojach niebieskich, będziemy tłumaczyć jaką energią dysponuje ten kolor. Wiadomość o tym, na jaki kolor powinny się ubrać znajdą w poczcie przygotowanej samodzielnie na zajęciach. Każdego dnia odbędzie się mini konkurs, kto ma na sobie jak najwięcej rzeczy w danym kolorze. Przez okres trwania zajęć dzieci zostaną nauczone jednej piosenki o kolorach. Odbędzie się także gra terenowa. W ostatni dzień zajęć zorganizowana zostanie wystawa wybranych zdjęć "Kolorowa migawka", którą będą mogli obejrzeć rodzice i dzieci. Wszyscy będą też puszczać balony z marzeniami. Ponadto zorganizowany będzie wyjazd do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku - Oliwie.
Codziennie wszyscy uczestnicy otrzymają poczęstunek oraz napoje. Zajęcia są bezpłatne. Serdecznie zapraszamy!
Partnerami zadania są: Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie, Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Gostycynie, Rada Sołecka w Gostycynie, Koło Gospodyń Wiejskich w Gostycynie, Caritas Parafii pw. św. Marcina w Gostycynie.

Napisała: Katarzyna Glazik

Festyn Kolejarski "Zapomniana Stacja" w Pruszczu

W tym roku po raz kolejny odbędzie się na stacji w Pruszczu-Bagienicy Festyn Kolejarski "Zapomniana Stacja". Wydarzenie zaplanowano na 28 lipca, start godz. 16:00.
Punktem kulminacyjnym będzie przyjazd specjalnego pociągu z Chojnic i Koronowa na stację w Pruszczu oraz promocja albumu "Pruszcz w starej fotografii".
Szczegółowy program na plakacie w załączeniu. Zapraszamy!


Dodała: Klaudia Kwasigroch


Wstecz







Gmina Gostycyn



Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gostycynie



Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gostycynie



Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie



Stowarzyszenie Miłośników Piły nad Brdą "Buko"



Towarzystwo Rozwoju Gminy Świekatowo



Stowarzyszenie "Pasmo" z Pruszcza



Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju Wsi Klonowo nad rzeką Brdą "KLON"



Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Lubiewo "BORY"





Bank Spółdzielczy w Koronowie oddział Gostycyn



Gminna Spółdzielnia S.CH. w Gostycynie



Firma Usługowo-Handlowa "Świetlik" - Grzegorz Świetlik Gostycyn



Henryk Weyna



© Copyright 2012 by BURCHAT - wszelkie prawa zastrzeżone!